$(document).ready(function () { setTimeout(function () { $('#Haim_L').remove(); }, 2500); // Remove the element after 3000 milliseconds (3 seconds), you can adjust this value as needed });
הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

בדרך לזעזוע: בירושלים נוטים להיפרד מקנצוריס

אחרי הכישלון המהדהד באירופה, השינוי על הקווים נראה בלתי נמנע. במועדון מודים: "התחיל פה כדור שלג שאף אחד לא ידע לעצור"

עמרי מנהיים
עמרי מנהיים  20.03.24 - 07:09

כשלון מהדהד. אין דרך אחרת להגדיר את ההדחה של הפועל ירושלים מליגת האלופות של פיב"א, אחרי הפסד נוסף, 98:87 לקרשיאקה בבוסניה. נכון, יש נסיבות מקלות - מאמן דומיננטי שעזב באמצע, מלחמה, אין מגרש ביתי, טיסות בלי סוף - ועדיין, גם במועדון מודים: זו אחת המפלות הקשות, הכואבות והלא צפויות בעונות האחרונות.

כי חרף כל הקשיים, הפועל ירושלים פתחה את הטופ 16 של ה-BCL ב-0:3, היא נתנה הצגה מול טנריפה רק בסיום הסיבוב הקודם ונראתה בדרך הבטוחה לרבע הגמר. אלא שהקריסה, שלא התחילה אתמול, הגיעה לשיא בבאניה לוקה מול קבוצה שאיבדה עניין - והפועל ירושלים נמצאה את עצמה מחוץ לזירה האירופית מוקדם בהרבה מכפי שחשבה. "אנחנו אפילו לא ננסה לתרץ, כי אי אפשר", אמרו במועדון. "יש פה סגל שחקנים טוב מאוד, יותר טוב אפילו מהעונה שעברה, וזה לא היה צריך לקרות. התחיל פה כדור שלג שאף אחד לא הצליח לעצור".

אחרי המפלה אתמול, בירושלים מתכננים לבצע זעזוע. ההחלטה לפטר את איליאס קנצוריס אמנם לא נלקחה עדיין באופן רשמי, אבל במועדון נוטים להיפרד מהמאמן, מתוך הבנה שהוא כבר לא יצליח להוציא מהקבוצה את הפוטנציאל שקיים בה, ולאור הרצון לאותת לשחקנים ולאוהדים שהעונה הזו עוד לא אבודה.

קנצוריס, שמלכתחילה נכנס לנעליים שקשה מאוד למלא אותן, דווקא התחיל טוב את הקדנציה בירושלים, אבל בסופו של דבר - ההדחה הזו רשומה על שמו. הוא "איבד את השחקנים", כפי שהגדירו זאת בירושלים, איפשהו בנקודה שבה ניסה להכניס אלמנטים מקצועיים מסוימים, שלא עבדו, שגרמו לשחקנים לאט לאט לאבד אמון. העניין הוא, שלא היתה אף דמות במערכת, כאמור, שזיהתה את התהליך הזה בזמן וידעה לעצור את הפולת: לא מתן אדלסון, לא גל מקל וגם לא המנהל המקצועי יונתן אלון.

חילופי המאמנים בהפועל ירושלים, כאמור, יקרו במוקדם או במאוחר, אבל לאנשי המועדון ברור שלכשלון הזה יש אבות נוספים מלבד קנצוריס. אחד מהם הוא אלון, שאמנם פגע בינגו בהחתמת הבזק של ג'אקורי וויליאמס על חשבון מוריס אנדור, אבל הותיר את הקבוצה ללא רכז מחליף לספידי סמית' יותר מדי זמן. ההימור על האזרחות של קאדין קרינגטון, בדיעבד, הוכח כטעות, אבל גם אם קרינגטון היה מקבל תעודת זהות כחולה, זה עדיין לא היה פותר את הבעיה, שכן הגארד הנוסף, ברינטון למאר, הוא אמנם שחקן מצוין - אבל רכז הוא לא. "נעשו כאן כמה טעויות, במספר צמתים מרכזיים, שהובילו אותנו למקום הזה", אמרו בירושלים. "כל המערכת פה מאוד רוצה להצליח, אבל יכול להיות ששילמנו את המחיר על חוסר הניסיון".

בהנחה שקנצוריס אכן יסיים את דרכו, להפועל ירושלים תהיה עבודה קשה באיתור המחליף, שכן רוב הסיכויים שהמאמן שיגיע יוחתם רק עד לסיום העונה הנוכחית. באידיאל, הפועל ירושלים היתה רוצה להחתים מאמן בכיר גם לעונה הבאה, אבל במועדון סקפטיים לגבי הגעה של אחד כזה בשלב הנוכחי. יש לציין כי טרם גובשה רשימת מועמדים כזו או אחרת, וגם שלא נעשתה פניה לאף מאמן.

גם לשחקנים, כמובן, יש חלק גדול בהדחה הזו, שהרי אי אפשר לתלות שישה הפסדים בשבעת המשחקים האחרונים רק בחיבור לא מספיק טוב עם המאמן. ליוואי רנדולף (8 נקודות, 2 מ-10 מהשדה אתמול) לא פוגע בתקופה האחרונה, זאק הנקינס רחוק מלהזכיר את הסנטר שהיה ה-MVP של הליגה בעונה שעברה, קרינגטון לא יציב, למאר לא מתאים, הישראלים הבכירים לא מספקים את הסחורה, וכריס ג'ונסון וספידי סמית' לא יכולים להילחם בשביל כולם. "העונה הזו קשה, אנחנו טסים כל שבוע, אבל אני לא אתרץ", אמר סמית'. "לא עמדנו במטרות שלנו, זה מאכזב, זו עונה קשה עבורנו, אבל אנחנו מסתכלים קדימה".

הפועל ירושלים של קנצוריס פשוט איבדה את הזהות שלה. בכל התקופה של דז'יקיץ' היא ספגה למעלה מ-90 נקודות רק במשחק אחד (בלי הארכות), ומאז החלפת המאמנים היו לה שבעה משחקים כאלה. זה רק סמלי שבמשחק ההדחה שלה מאירופה היא סופגת 98, כאשר ארבעת ההפסדים האחרונים - מול מכבי ת"א, פריסטרי, הפועל ת"א וקרשיאקה - היו בהפרש כולל של 65 (!) נקודות, שזה 16.25 הפרש בממוצע. בלתי נתפס.

עוד לפני ההפסד אתמול, הפועל ירושלים הודיעה כי ביום שלישי הקרוב (26 במרץ) יתקיים מפגש בין ההנהלה לבין האוהדים, כשההשתתפות פתוחה לכולם. דווקא על רקע ההדחה אתמול, בירושלים הדגישו שאלדסון, מקל, אלון ויתר חברי ההנהלה יגיעו לענות על השאלות הקשות ולהקשיב לטענות האוהדים, על רקע המשבר שהקבוצה חווה.

עוד לפני כן, הפועל ירושלים השפופה תנסה לעצור את המשבר בליגה, כשתתארח ביום ראשון אצל בני הרצליה. עוד לא ברור מי יעמוד על הקווים, אבל מה שבטוח זה שהאדומים יהיו חייבים להתעשת מהר, שכן בליגה הם נמצאים כרגע במקום שמוביל לבית התחתון.