01.01.20 22:11

שעות לאחר קבלת העונש הסופי, הפועל ת"א פנתה ליו"ר ההתאחדות לכדורגל בבקשה לדחות את ביצוע העונש. "כידוע, בשבוע הבא נקבע דיון בהנהלת ההתאחדות בנושא ביטול עונש הרדיוס. לא יודע מה תהיינה ההחלטות שיתקבלו בדיון, אולם אני סבור כי יש לדחות את העונש עד אחרי הדיון בנושא", כתב זאב גרינברג, אחד הבעלים וסיכם: "הרי לא יעלה על הדעת שהפועל תל אביב תרצה את עונשה, בניגוד למשל למכבי תל אביב, אשר כל ההבדל ביניהן הוא רק מועד משחק העונש".

יש לציין כי אם הפנייה של גרינברג תידחה, הפועל תל אביב תארח את הפועל באר שבע ביום ראשון באצטדיון בנתניה.

01.01.20 19:39

במכבי תל אביב החליטו שלא לפנות לבית המשפטי המחוזי. המשמעות: האלופה קיבלה את העונש כמו שהוא, ותארח את בית"ר ירושלים באצטדיון סמי עופר

01.01.20 18:06

בעקבות ההחלטה, בהפועל שוקלים לפנות לבית המשפט המחוזי, אך סבירות נמוכה שיעשו כך. הקבוצה תארח את הפועל ב"ש באצטדיון בנתניה.

 

שרון ניסנוב, אחד מבעלי הפועל תל אביב, הגיב להחלטת בית הדין: "אני מאוד מאוכזב מההחלטה, ציפינו שיבואו לקראתנו הרבה יותר" (שירי אלג'ם)

01.01.20 17:49

על ערעורה של מכבי נכתב: "נוכח העובדה שלא הייתה המארחת במשחק ואף נקטה אמצעים להביא את המתפרעים לדין לאחר מעשה, החלטנו לבטל את חלקו של העונש המתייחס לסגירת יציעי 10-11 באצטדיון בלומפילד - עונש אשר כך לא נראה לנו הולם בנסיבות המקרה. יתר העונשים - הקנס הכספי והרדיוס - יישארו בעינם".

 

על ערעורה של הפועל נכתב: "צדק הדיין הראשי בקובעו את אחריותה המוגברת של הקבוצה לאירועים במשחק. בין היתר, בהיותה הקבוצה המארחת ואחראית לסדר במגרש וכן נוכח מעורבותם הפעילה של אוהדיה באירועים השונים, לרבות השלכת החפצים והפגיעה הפיזית בעוזר השופט.

עם זאת, נראה לנו שהעונש של שלושה משחקי רדיוס בפועל חמור מדי, גם ביחס לעונש שנגזר על מכבי (פי שלושה משחקי רדיוס), וסבורים אנו כי יש להעמיד עונש זה בפרופורציה הנכונה. אשר על כן החלטנו לקבל את ערעורה של הפועל, באופן חלקי, ולקבוע כי מתוך שלושת משחקי הרדיוס שנגזרו עליה, יהיו שני משחקי רדיוס בפועל, והמשחק הנוסף יהיה על תנאי למשך שנה מהיום, שהקבוצה לא תעבור בתקופה זו על אחת העבירות בהן הורשעה בתיק זה. יתר העונשים יישארו בעינם".

01.01.20 17:40

התקבלה החלטה! בית הדין החליט להמתיק את העונשים של התל אביביות בעקבות אירועי הדרבי. להפועל הופחת עונש רדיוס אחד מתוך שלושה, כאשר אצל מכבי הוחלט כי יציעי 10-11 יישארו פתוחים ולא יסגרו בניגוד להחלטה המקורית. שירי אלג'ם מוסרת שבהפועל ת"א עדיין לא מרוצים מההחלטה

01.01.20 15:30

שרון ניסנוב התראיין לערוץ הספורט וסיכם את הערעור: "טענתי שיש אוהדים בודדים שרוצים לעשות נזק לבעלים, ואני מקווה שלא יעזרו להם. אנחנו מקווים שבית הדין יילך לקראתנו. עשה לי רושם שכן התרשמו מהטיעונים שלנו ואני מקווה שדברים יילכו לקראתנו. זה עונש לא מידתי, הזוי. בהשוואה למה שקרה, זה עונש הזוי. אני מקווה שזה ישתנה". צפו בסרטון

01.01.20 15:15

הדיונים הסתיימו. גזר הדין יתקבל היום או מחר בבוקר.

01.01.20 15:10

סטרשנוב הגיב לגרינברג: "תתבע אותם".

 

גרינברג ענה: "אני אתבע אותם, אבל אתכם אני לא יכול לתבוע. אתם משתפים איתם פעולה ברגע שאתם מטילים עליי קנס. על מה אתה נותן לי קנס? מה יכולתי לעשות שלא עשיתי?".

01.01.20 15:05

גרינברג הוסיף טענה מעניינת: "אני רוצה להאיר נקודה נוספת. היום בעידן המודרני בהפועל ת"א עושים מאחורי המועדונים בעלים. בהפועל ת"א לא באו בעלים על מנת לעשות ביזנס. בהפועל ת"א באו ארבעה אוהדים על מנת להציל את הקבוצה הזאת רגע לפני שהדבר הזה נגמר. אנחנו מאז שלוש שנים עושים לילות כימים כדי שהדבר הזה יחיה. אין לנו דרך לנהל את הדבר הזה בלי לגדר את הסיכונים שלנו. אנחנו לא יודעים להתמודד מול ההתאחדות לכדורגל".

 

"אם קהל החליט שהוא רוצה להחליף בעלים, הנה הוא מצא את הדרך. ישנה משוואה שהיא חייבת להשתנות. אני שאלתי את שמעוני בדיון: 'אתה פוסק את הקנס הזה לי באופן אישי?'. כי ההודעה של הקנס לא תגיע לוופלסון, מישהו ידפוק לי בדלת ויביא לי את המעטפה וזה יזכיר דפיקה בדלת חודשיים לפני כן כשחמישים אוהדים ירקו, איימו וקיללו את המשפחה שלי. המעטפה שתביא לי את הקנס מקורה בדיוק באותם חמישים אוהדים שאיימו עליי לפני כן".

01.01.20 15:03

הבעלים של הפועל ת"א, שרון ניסנוב, גם כן דיבר: "כבוד הנשיא, שאלה לי אלייך. פנו אליי כמה אוהדים בודדים של הפועל ואמרו 'אנחנו נעשה לכם נזק כספי בכוונה'".


סטרשנוב שאל אותו: "התלוננתם במשטרה?". זאב גרינברג ישר התפרץ: "ברור". סטרשנוב: "תביאו לי תיק מהמשטרה".

01.01.20 15:02

תובע ההתאחדות, עו"ד ניר רשף, הגיב לדברים: "הסעיף לגבי האפשרות שבית הדין יקל במקרים של זריקת חפץ, מדובר בחפץ שהוא לא מסוכן כפי שנאמר על ידי הדיינים. האחריות השילוחית והמשמעות של הצעדים שהקבוצות עושות נידון בהרחבה בעקבות אירועי הדרבי של 2014. מבחינת העונש, בית הדין ישקול את השיקולים שלו ויבחן גם את השיקולים של בית הדין המשמעתי. נכון שבתי הדין הקלו במקרים אחרים של אבוקות ורימוני עשן, אבל אי אפשר להתעלם מהאירוע החמור שהיה פה והתוצאות שלו. יו"ר המנהלת בעצמו אמר שזה נגמר באורח נס וללא אובדן חיים, אבל היו גם פגיעות בגוף. אני משאיר את עניין העונש לשיקולו של בית הדין".

01.01.20 15:00

מאירי הגיב לטענה של ואקי: "לא טענתי לעונש הכספי, זו סנקציה הגיונית. אני הולך לתבוע אותו מהאוהד. אני מדבר על סגירת היציעים. כאשר אתה מגיע למשחק חוץ, נמצאים ביציע שלך אוהדים מכל היציעים. מה ההצדקה לסגור רק את 10-11? אין הצדקה כי זה לא אותם אוהדים".

01.01.20 14:55

מאירי טען כי בגרמניה על כל אבוקה מענישים ב-1,500 יורו, ועל כל רימון עשן 3,500 יורו. "יש קנס קבוע, מחירון".

 

הדיין ואקי: "אז גם לפי זה, העונש שלכם קל".

01.01.20 14:50

סטרשנוב הגיב למאירי: "מה כל עונש משיג? עונש מאסר עולם משיג משהו? צריך לחנך את הקהל".

 

מאירי מנגד אמר: "אני חושב שתושג תוצאה הפוכה. רדיוס כבר לא מקובל בעולם".

 

סטרשנוב התנגד לדבריו: "אתה טועה ומטעה. ברצלונה נענשה רק לא מזמן ברדיוס. הרדיוס בא להקל על עונש של משחק ללא קהל. בכל העולם זה מקובל".

 

מאירי ענה: "יש הבדל בענישה של אופ"א ופיפ"א באירועים בינלאומיים. אני מדבר על ליגות".

01.01.20 14:48

מאירי המשיך לספק טיעוני נגד: "אני לא מכיר אירוע שקבוצה מגיעה למשחק חוץ ומעמידה 6 מצלמות, עם צלמים וצוות על חשבונה, ומצלמת אך ורק את אותו קומץ קהל שלה והדבר הזה מביא תוצאות. בבלומפילד יש בעיה עם מצלמות. היו השנה בבלומפילד מקרים שנפתחו רימוני עשן של הקבוצה המארחת ביציע של מכבי. ולא הצלחנו לתפוס. יש מחיר לפתיחה המהירה של בלומפילד, זה ייקח כמה חודשים עד שיכוונו את כל המצלמות".

 

"אני חששתי מגזענות כי זו הסיבה שעשינו הקלטות עם סאונד וגם מפירוטכניקה. המשטרה לא יכולה לתפוס כי אין לה מצלמות. הם באו למצלמות שלנו. בעזרת המצלמות האלה אנחנו איתרנו ותפסנו את האוהדים. יש לנו מאה אחוזי הצלחה. ניסיתי להבין מה עכשיו זה ייתן שנסיע 30 אלף מת"א לחיפה, ואני משוכנע שזה לא ייתן דבר וחצי דבר. כאשר אני תפסתי אותם, אמרתי. כולם יודעים שאני מגיש נגדם תביעות. למה בית הדין יעניש עכשיו 30 אלף אוהדים טובים ומה זה ישיג?".

01.01.20 14:45

לאחר מכן הציג מאירי הציג מקרה נוסף של בית"ר שנקנסה ב-10,000 ש"ח בלבד. "למרות שלא נתפסו האנשים, בית הדין התחשב במאמצים שהמועדון עשה, והוא הורשע שבע פעמים העונה".

 

סטרשנוב בתגובה: "גם מכבי הורשעה שבע פעמים העונה".

01.01.20 14:42

הדיין ד"ר יניב ואקי אמר בתגובה למה שהציג מאירי: "מה שעושה את ההבדל הוא התוצאה של האירוע".

 

מאירי ענה: "מבחינת התוצאה לא הייתה תוצאה דרמטית. אני לא רואה הבדל בין 2 רימונים עשן ו-4 אבוקות לבין 9 אבוקות".

01.01.20 14:40

מאירי הציג פסק דין של בית הדין שהרשיע את בית"ר ירושלים על 6 אמצעי פירוטכניקה (4 אבוקות ו-2 רימוני עשן) בקנס כספי של 7,500 ש"ח בלבד. "הענישה במקרה שלנו לא צריכה להשתנות דרמטית. אין כזה הבדל ל-9 אבוקות".

01.01.20 14:38

עו"ד מורן מאירי ממכבי ת"א: "זה נכון שבמצטבר מדובר ב-21 אבוקות והיו עוד אירועים, אבל חובה על בית הדין להתייחס לאירוע הזה בנפרד לגמרי בכל קבוצה ולבחון את חומרת המעשה של כל קבוצה בנפרד. אני טוען אך ורק להאשמה שייחסו למכבי ת"א וזה 9 אבוקות".

 

"לפני כשנתיים ישבה הנהלת ההתאחדות ודנה בעניין הזה שקבוצות משקיעות מאמצים וכיצד נתגמל אותן בהשקעת המאמצים. אחד הדברים שטענו היה לזכות את אותן קבוצות. התקנון תוקן שבית הדין רשאי לחרוג מהעונשים ולהטיל על הקבוצה הנאשמת עונש אחר לרבות קנס. בסוף כולנו רוצים לשמור על המשחק. השאלה איך נגיע לשם? כאשר קבוצה נוקטת בצעדים, בית הדין מקל בעונש".

01.01.20 14:35

עוברים למכבי ת"א.

01.01.20 14:33

הדסי המשיך: "אתה לא עונה על השאלה. בהינתן שיש לכם אחריות, איזה עונש אתה חושב שאתם צריכים לקבל?".

 

בן דת ניסה לענות: "איזה עונש ראוי? קטנתי. אני יודע איזה עונש לא ראוי, וזה משחק רדיוס. רדיוס זה לא עונה מתאים בנסיבות המקרה. אני חושב שבית הדין צריך לקחת בחשבון את ההתפתחות שעושה המועדון הזה. נכון שהפועל ת"א קיימת המון שנים, אבל אנחנו הנהלה חדשה, מועדון צעיר, בשלבים של למידה, ובית הדין המשמעתי רואה מה היה לפני שלוש שנים ומה עכשיו".

01.01.20 14:30

הדיין אסף הדסי שאל בתגובה לבן דת: "איזה עונש כן מתאים?".

 

בן דת ענה: "היה אירוע לא נעים בעליל, אף אחד לא חולק על זה. אסור להטיל אחריות על מועדון שעושה את כל המאמצים למנוע התפרעות. שמעתי בשנים האחרונות כמה וכמה הצהרות. מתישהו צריך לעצור, לעשות חושבים. כשבאנגליה פתרו את הבעיה לא הותירו את המועדונים לבד. הפועל ת"א, עם כל המאמץ שלה, אין לנו את ימ"ר ת"א ולא אגף המודיעין ולא את היחדיה לאכיפה בספורט".

01.01.20 14:26

בן דת ניסה להסביר את ההשלכות של העונש: "פנינו לכל עולם הכדורגל, ידענו שבתוך שלושה ימים עומדים להתקיים שני משחקי ענק והתרענו שיש סיכוי שיקרו אירועים. פנינו למנהלת ולהתאחדות וביקשנו 'תעזרו לנו, תנחו אותנו'. אז הדיין זקף את זה לחובתנו. אולי בפעם הבאה נעצום עיניים? זה יעודד אותנו לעצום עיניים".

01.01.20 14:25

שטרסנוב ציין את ה'רזומה' של האדומים עד כה העונה: "יש לכם 8 הרשעות רק בעונה הזאת, והכל עונשים של קנסות כספיים. הקהל שלכם הוא קהל פרוע. באירוע כזה כמה אפשר להתחשב?".

 

בן דת ענה: "משחק רדיוס יעזור? אני לא חושב. את אותו מספר זעום של פורעים זה לא מזיז, אבל אותם 20 אלף שלא יוכלו להגיע לבלומפילד עם הילדים, המשפחות, זה כן מזיז".

01.01.20 14:21

הדיונים ממשיכים. בן דת הפנה אצבע מאשימה למשטרה פעם נוספת: "פסק דין כזה מוציא את הרוח מהמפרשים של מועדון שעושה הכל. יש לנו כמה עשרות פורעים שקוראים לעצמם אוהדים. יש לנו אינטרס עליון שדברים כאלה לא יקרו. אנחנו עושים הכל כדי לספק חוויה ל-20 אלף אחרים. עובדה שמשטרת ישראל נכשלת פעם אחר פעם, עובדה שהקימו יחידה מיוחדת במשטרה. מאד קל להטיל הכל על המועדון".

01.01.20 14:20

ד"ר יניב ואקי, אחד הדיינים: "יש פה תוצאה חמורה, שלא דומה לכל פסקי הדין שהפנת אותנו אליהם".

 

בן דת: "קטין החביא אבוקה במקום צנוע, ורק בגלל שהוא היה לחוץ וראו זאת, לקחו אותו להתפשט. אנחנו לא מורשים להפשיט את האוהדים, רק חשודים. אני הייתי רוצה להודיע לפני משחק דרבי לכל אוהד שיגיע למשחק, שיגיע מוקדם כי אחרת הוא יתפשט".

 

אחרי תגובתו של בן דת, סטרשנוב תהה: "איך מכניסים 21 אבוקות? אולי האבטחה לא בסדר? אולי אל תשלמו להם?".

01.01.20 14:15

אמנון סטרשנוב, נשיא בית הדין העליון: "לא ראיתי אירועים כאלה בעבר. פצועים, שאיפות עשן....".

 

בן דת הגיב: "אלה אוהדים שמגיעים לאצטדיון כדי לפגוע פגיעה אנושה בהנהלה. לא יכול להיות שבית הדין יפגע במועדון".

01.01.20 14:10

בן דת המשיך: "לטעמנו זה לא יכול להיות. במשחק הנדון, בו נכחו 25 אלף איש, משני המועדונים ביצעו פעולות עברייניות רק שלושה-ארבעה אנשים מכל צד. אנחנו לא חושבים שבגלל שלושה-ארבעה פורעים אנחנו צריכים לעמוד לדין. הם לא אוהדים, הם בכוונה רוצים לפגוע בהנהלה".

01.01.20 14:05

עורך הדין משה בן דת, היועץ המשפטי של הפועל ת"א: "אני רוצה רק לעדכן ולהדגיש, כפי שמסרנו, כל מצלמות האבטחה הן של האצטדיון והן המצלמות הפרטיות שהפועל ת"א הזמינה, או מצלמות שהיו על גופם של מאבטחים מעבר לחברת האבטחה. כל הסרטים האלה נלקחו ע"י משטרת ישראל. המשטרה עצרה שלושה חשודים. הסיבה שאין שמות היא מכיוון שזה בוצע בפעילות מודיעינית. הם הורחקו לשלושים יום. ברגע שהמשטרה תמסור את השמות אנחנו נשלול מנויים, נגיש תביעות כספיות ונעשה את כל הפעולות שאפשר".

01.01.20 14:00

כזכור, שתי הקבוצות התל אביביות ספגו בשבוע שעבר עונשים כבדים ביותר בעקבות ההתפרעויות, ומאז עלו מספר ידיעות על התלונות לדיינים ועל הערעורים הצפויים. לידיעה על העונשים, לחצו כאן.

01.01.20 13:45

צהריים טובים לכל גולשי אתר ערוץ הספורט! ברוכים הבאים לעמוד העדכונים החיים שלנו, "דקה אחר דקה". כאן נספק לכם את כל מה שקורה בזמן אמת מהערעורים בבית הדין של מכבי תל אביב והפועל תל אביב אחרי העונשים ששני המועדונים ספגו בעקבות אירועי הדרבי.