ארגון שחקני היורוליג: "יש לשקול לבטל את ליגת העל"

על אף שאין לו כל השפעה או סמכות, הארגון, שאחד החברים בו הוא ג'ייק כהן ממכבי ת"א, שלח מכתב רשמי למנהלת: ״בידוד השחקנים - לא אנושי, יש ליישם בדיקות קורונה קבועות״

רועי כהן ועמרי מנהיים  02.06.20 - 20:18
תחילת כתבה

המתיחות בין חלק מהשחקנים הזרים בישראל למנהלת הליגה סביב תנאי השחקנים לקראת חידוש העונה מכה גלים גם באירופה. ארגון השחקנים של היורוליג (ELPA) שלח היום (שלישי) מכתב רשמי למנהלת ובו הוא קורא לבטל את שארית העונה או לכל הפחות לשנות באופן מהותי את תנאי השחקנים.

יש לציין כי ל-ELPA אין כל אחיזה או השפעה על הנעשה בליגת העל הישראלית, למעט העובדה ששחקני מכבי תל אביב חברים בו, ובהם ג'ייק כהן שהוא גם סגן הנשיא בארגון. על המכתב חתומים מנהל הארגון בוסטיאן נכבאר והמזכיר אנזה בלאזיץ'.

"אנו מביעים בזאת את דאגותינו הרציניים הנוגעים לפרוטוקול החזרה של ליגת העל", נאמר במכתב, "אנחנו מודעים היטב לעובדה שהליגות המקומיות הינן מחוץ לתחום הסמכות של ELPA. עם זאת, אנחנו לא יכולים להתעלם מהעובדה ששחקנים שחברים בארגון מוצאים את עצמם משחקים ללא התנאים הטובים ביותר בהקשר של ההתמודדות עם נגיף הקורונה. אנו מודאגים במיוחד מנוהלי הבריאות שהותוו על ידי הליגה ומאמינים כי הם אינם מספיקים מבחינת אמצעי זהירות ובטיחות. יתרה מכך, הבידוד העצמי של שחקנים עד סוף העונה, במיוחד אחרי שלושה חודשים של הסגר, הוא פשוט לא אנושי ועלול לסכן את המצב הנפשי של השחקנים".

המסר למנהלת נמשך בזו הלשון: "פרט לישראל, ישנן עוד שתי ליגות מקומיות שיחדשו את פעילותן - בגרמניה ובספרד, ושם הנהלים אינם כוללים בידוד על אף נהלי בטיחות קשיחים. על מארגני הליגה לוודא להבטיח את בטיחותם של השחקנים… אם זה לא נעשה, יש לשקול לשנות את הנהלים הנוכחיים באופן דרמטי או לשקול לבטל את הליגה כפי שליגות מקומיות רבות עשו. בספורט מקצועני, אין ספק שהמצב הפיזי והנפשי של השחקנים צריך להיות בעדיפות עליונה".

לסיכום נכתב: "אם זה בלתי אפשרי לבטל את הליגה, אנו מבקשים בצורה מכובדת להחיל בדיקות קורונה לכל הגורמים המעורבים בחידוש הליגה וכן לשנות את הוראת הבידוד הביתי במהלך תקופת ההכנה והמשחקים. הארגון מוכן לסייע עם שיתוף מומחים מהתחומים הרלוונטיים שיוכלו לעזור לשפר את הפרוטוקול".

ג'ייק כהן, כאמור סגן נשיא בארגון שחקני היורוליג, הכחיש כי הוא זה שעומד מאחורי המכתב שנשלח למנהלת. "לא, בשום אופן לא", ענה בציוץ בטוויטר לשאלה אם הוא היה מעורב או אפילו יזם את המכתב.

ממנהלת הליגה נמסר בתגובה: "ליגת ווינר סל פועלת על פי הנחיות ברורות של ממשלת ישראל ומשרד הבריאות הישראלי, להם הסמכות היחידה להחליט כיצד לנהוג בתקופה זו בארץ. יו"ר מנהלת הליגה פועל בימים אלה מול הנהלת משרד הבריאות לבחינת הגמשת הנהלים ובאם יושגו כאלה הם יפורסמו".