בין אהבה, שנאה וגעגוע: ערן זהבי בראיון שונה

התשוקה לאמן ("יש לי כבר מחברת"), איך הוא ייזכר ("השארתי חותם"), השאיפה לסיים את הקריירה בצהוב ("זה תמיד בראש") והיורשים. חלק ב' של הראיון עם כוכב הנבחרת

מוטי פשכצקי
מוטי פשכצקי  17.12.19 - 16:00
תחילת כתבה

לא משנה אם אתם אוהבים אותו או שונאים אותו (בעיקר אם אתם אוהדי הפועל ת"א), אי אפשר להתעלם מערן זהבי. הכוכב הכי גדול של הכדורגל הישראלי בדור הנוכחי המשיך לקעקע את שמו כאחד הכובשים הגדולים בכדורגל העולמי והעונה הפך לשחקן שהבקיע הכי הרבה שערים בעונה אחת בליגה הסינית - 29.

הוא גם שבר תקרת זכוכית נוספת כשסיים את הקמפיין הפורה ביותר עבור שחקן ישראלי אי פעם עם 11 גולים במוקדמות יורו 2020 והוכיח שהוא יכול לכבוש גם מול הגנות ברמה האירופית הגבוהה ביותר. כעת הפנים לפלייאוף מוקדמות היורו במרץ, אולי ההזדמנות האחרונה שלו להעפיל עם נבחרת ישראל לטורניר גדול עם הנבחרת והזדמנות נוספת להוכיח שהווינריות עדיין נמצאת בוורידים שלו. עוד לפני כן, הוא התפנה לסכם עונה בראיון לערוץ הספורט וכרגיל עם זהבי, הוא עונה ללא מסכות (חלק ב').

ערן עוד מעט עשר שנים לשער האליפות בטדי. ציון לדרך שעשית מאז?
"וואו, לתת לעצמי ציון על הדרך שעשיתי מאז? אני לא יודע, אני משאיר את זה לתקשורת, לקהל ולאנשי המקצוע. קשה לי לתת ציון לעצמי, אבל אני מרגיש שהשארתי חותם מאוד גדול".

עוד כמה שנים לדעתך תשחק. יש סיכוי שתפרוש בסין?
"אני לא רוצה לחשוב על הרגע הזה. כרגע אני רוצה ליהנות מהקריירה שלי עד שארגיש שאני לא ברמה שאני מצפה מעצמי ומרגיש שאני מתחיל לרדת. אני מקווה שאהיה מספיק כנה עם עצמי להגיד 'די' ולפרוש ואני יודע שזה יהיה לי קשה. ביקשתי מאשתי שתמיד תזכיר לי את האמירה הזו כשיגיע הרגע, עם כמה שיהיה לי קשה כי המשחק הזה זה הדבר שאני הכי אוהב בעולם".

יש לך כבר תוכניות לאחר הפרישה. כלומר תרצה אולי לאמן או להיות מנהל מקצועי?
"יש לי תשוקה מאוד גדולה לאימון. יש לי מחברת שרשומים בה המון דברים שלקחתי מכל המאמנים שעברתי. דברים טובים ודברים רעים, תרגילים, דגשים כאלה ואחרים. אני מאוד אוהב את זה כי אני יכול להשפיע על שחקנים ולשפר אותם. מצד שני, גם מנהל מקצועי או סוכן מעניין אותי כי יש יותר חופש פעולה ואתה מנהל את הלו"ז שלך והמשפחה יכולה ליהנות מזה גם, אבל בשנים הקרובות אחליט לאן ללכת".

כשתסתיים הקריירה שלך, איך תרצה שייזכר ערן זהבי?
"כאחד ששיחק את המשחק תמיד עם כל הלב והנשמה ותמיד נתן את כל כולו למשחק הזה, אחד שהשאיר רגש בכל אחד מהאנשים שראו אותו משחק, חלק רגשות שנאה, חלק אהבה, חלק כעס, אבל בסוף שלכולם יהיה איזשהו געגוע לשחקן הזה".

איזה עוד שיא תשבור שעדיין לא שברת?
"אני לא יודע מה השיא הבא. כרגע אני נהנה מהשיא הזה עד האימון הראשון של העונה. אנסה להמשיך לעשות את הכי טוב שאני יכול והשיאים כבר יגיעו לבד".

יש משהו שמציק לך? אולי זה שאם היית מכיר את פאולו סוזה שהפך אותך לחלוץ בגיל מוקדם יותר הכל היה נראה אחרת? כי הרבה אנשים לאורך הקריירה וגם היום אומרים אני עשיתי, אני שיניתי, בזכותי הוא ככה
"אני חושב שהכל לטובה, אבל ברור לי שאם מהתחלה היו שמים אותי מקדימה והייתי פוגש את פאולו בגיל 20, היינו מדברים על הקריירה שלי ברמה אחרת לגמרי".

אמרת שאתה רוצה לגמור את הקריירה במכבי ת"א בבלומפילד החדש, זו גם הפנטזיה של האוהדים. זו עדיין התוכנית?
"ברור, זה תמיד יושב לי בראש. מכבי ת"א זה חלק ממני".

אתה רואה מצב שגם השנה תהיה למכבי ת"א אליפות קלה? אתה בכלל חושב שהם הפייבוריטים במצב הנוכחי לקחת אליפות
"אני מאמין שהם יזכו באליפות. זה טבעי שיש סדקים לפעמים ושחקנים לא מרוצים, אבל הם עושים תוצאות טובות ומקווה שימשיכו ככה".

מכתירים את יונתן כהן ליורש שלך. אתה רואה בו סממנים שראית בך?
"אני רואה ביונתן כשרון מאוד גדול. יש לו את הקילר אינסטינקט והוא צריך להיות על המגרש כמה שיותר. אני מאמין שהוא יכול גם להבקיע הרבה יותר, הוא פשוט צריך להאמין בזה ושיאמינו בו שהוא יכול לעשות את זה".

מנור סולומון עושה דברים משוגעים בליגת האלופות. הוא אמר גם שאתה מסייע לו המון בטיפים
"מנור שחקן מוכשר מאוד שמביא כבוד גדול למדינה שלנו. יש לו אופי טוב ורצון להצליח ואני רק מאחל לו להמשיך ככה והוא יודע שאני תמיד שם בשבילו לעזור בכל דבר".

אגב מה יותר קשה: לשחק כדורגל או לתמרן בין שלושה ילדים?
"עם הילדים אני נהנה לתמרן. הכדורגל זו גם הנאה, אבל זו עבודה ולחצים אחרים. כל זמן שיש לי אני משתדל להקדיש לילדים שלי. בסוף הזמן שאתה מקדיש להם זה הדבר הכי חשוב".