כספי: "הארדן חולה נפש, סטף קרי שינה את ה-NBA"

החברים מה-NBA, החיזורים ממכבי תל אביב ("נותן לה עדיפות באירופה"), סערת דאבור ("צריך לכבד"), הקרבה לדת ("מאוד מאמין"), הקנאביס וגם החוב לאחיו. הפורוורד בראיון

שי האוזמן
שי האוזמן  28.05.19 - 20:15

תגיות: NBAעמרי כספי

תחילת כתבה

מי יודע מה היה מעמדו של עמרי כספי לולא הפציעות. כבר עכשיו הוא נחשב לאחד הכדורסלנים הגדולים בתולדות ישראל, אם לא הגדול שבהם. בכל זאת, הוא יכול לסגור בעונה הבאה 10 שנים ב-NBA, הישג בלתי נתפס למי שהיה חלוץ בליגה הטובה בעולם. אבל את שתי העונות האחרונות הוא לא סיים, בשל פציעות, וכעת הוא מקווה למצוא מחדש את מקומו בליגה. אם לא, כפי שהוא מספר בראיון מיוחד לשי האוזמן, תמיד יש את מכבי ת"א.

"הפוקוס העיקרי שלי זה להיות ב-NBA בשנה הבאה, בקבוצה טובה", אומר כספי, "אני רוצה להשאיר את האופציות פתוחות. עמי ביטון דיבר איתי ממכבי ת"א, אני בקשר עם דני פדרמן ועם הראל ויזל. הפניתי אותם לסוכן שלי. לא דיברתי עם ניקולה וויצ'יץ'. אני אוהב ואוהד את מכבי ת"א מגיל 0. אם המקום והזמן יהיה נכון ונגיע להבנות כספיות, אז זה יהיה במכבי ת"א. אני יכול להיות שחקן מוביל במכבי ת"א. הפוקוס הראשוני הוא NBA ואם חוזרים לאירופה, אז העדיפות למכבי ת"א".

למרות האהבה למכבי ת"א, כספי לא יעזוב את ארה"ב כ"כ מהר: "האש שבוערת מבפנים היא להתחרות עם הכי טובים. אם הייתי צריך לשחק באירופה, הייתי מרגיש פספוס. אם למי שמשחק באירופה הייתה הזדמנות לשחק ב-NBA, הוא היה שם. האפשרות הזו ללכת לישון כשמחר בבוקר אתה משחק נגד לנארד, קרי או ג'יימס שווה מבחינתי הרבה יותר. יש אי הבנה לגבי מי שאני. אני אוהב להתחרות יותר מכל דבר. אני אוהב להיות הכי טוב במה שאני עושה, יותר משאני אוהב כדורסל".

"עכשיו מתחילים הדיבורים לגבי העונה הבאה", הוא מוסיף, "בינתיים זה מאוד ראשוני. עד אמצע יוני דברים יחסים מתים. באמצע יוני דברים מתחילים לזוז. 45 אחוז מהליגה חופשית, זה שיא כל הזמנים, והרבה כוכבים שעל פיהם יישק דבר. קיירי, דוראנט, קוואי, קליי, וזה משפיע עליי. יש היררכיה במשאים ומתנים. אני רוצה לשחק בקבוצה שנאבקת על מקום בפלייאוף ויכולה לרוץ הלאה, זה משהו שהפוקוס הראשוני...קבוצה טובה, מערכת טובה, הנהלה נכונה, בעלים טוב, כוכב שמדבר לעניין ושם את האגו שלו במקום הנכון".

כספי עדיין לא מסכם קריירה, למרות שכבר מתחילות מחשבות על היום שאחרי ("להחליף את וויצ'יץ'? אני אוהב את המשחק והייתי רוצה אז הייתי רוצה לראות את עצמי משתלב באיזושהי מערכת בתפקיד כזה"), אבל בראייה לאחור, גם הוא מבין שיש לו במה להתגאות: "מבחינת קריירה, עשיתי משהו יוצא דופן. היו עליות וירידות, אבל להיות 10 שנים בליגה כשכוכבים שהיו איתנו בדראפט כבר פרשו... זה כבוד להיות בליגה כזו הרבה שנים. השנים הטובות צריכות להיות עכשיו, בשנתיים-שלוש הקרובות ומשם תתחיל ירידה".

אם יש רגע אחד במהלך הקריירה שהוא היה יכול לחזור אליו ולשנות, זו הפציעה בגולדן סטייט בעונה שעברה: "זו הייתה עונה מטורפת. נפצעתי שלוש פעמים. פעמיים בקרסול, ואז הפציעה הקשה. בדרך לבדיקה הייתי בטוח ששברתי את כף הרגל. זה היה חודש לפני הפלייאוף, רוב הסיכויים היו שנזכה באליפות. בשביל זה אתה בא לכזו קבוצה, להיות חלק מזה. לא פשוט. כשאתה משחק כדורסל, אתה חולם על הרגע הזה. להיות חלק מקבוצה כזו זה משהו מיוחד ואתה סופג פציעה, שכנראה סיימת את העונה. צריך לשים את הדברים בפרופורציות. מתרוממים וממשיכים הלאה".

"סטפן השחקן הכי חשוב בגולדן סטייט. הקבוצה שלו"
כספי ככל הנראה היה ממשיך בווריירס אם לא היה נפצע, אבל במהלך אותה עונה ספג ביקורת על כך שזרק מעט מדי שלשות: "עונת NBA היא מאוד אינטנסיבית ומהירה. אין זמן לחשוב. אתה צריך להיות על אוטומט. עברתי תהליך שאחרי 10-15 משחקים ונכנסתי לנישה שהיה לי קשה לצאת ממנה. ההתקפה זרמה בצורה כזו שהיה לי אפשרות לעשות דברים שבסופו של דבר פגעו בי. כשהוא קרא לי לחדר ההלבשה בשנה שעברה כדי להגיד לי שחותכים אותי, הוא אמר שבשנה הבאה אני צריך לחזור לזרוק. עם זאת, נפצעתי וזו הסיבה שנחתכתי. אם הייתי בריא, לא הייתי נחתך. הייתה לי הזדמנות לעשות יותר".

"גולדן סטייט זו מכונה משומנת", הוא מוסיף, "דוראנט בחור נחמד מאוד. חבר'ה מקסימים. סטפן השחקן הכי חשוב במערכת. הקבוצה שלו. הקלאסה, הבטחון שהוא משרה למערכת, למאמן, לשיטה, לכוכבים אחרים לידו. זה משהו שאי אפשר להסביר. כוכב בסדר גודל הזה, קבוצה שניצחה 73 משחקים עונה לפני זה, לצרף כוכב, לקבל אותו ולתת לו את התפקיד...".

כמי שנמצא בליגה הרבה שנים, כספי יכול להסתכל לאחור ולדבר על השינוי הגדול שהיא עברה: "כשבאתי לליגה, עשיתי אימון לפני הדראפט וטייריק אוואנס 'השמיד' את סטפן קרי. זה היה גבר מול ילדים ואז סקרמנטו החליטה לקחת אותו בבחירה הרביעית. סטפן ירד לבחירה השביעית, והיום הליגה השתנתה לחלוטין. זה הפך להיות משחק של שלשות מהירות. סטפן שינה את הליגה. זו התגית על הקריירה שלו. לא הרבה שחקנים יכולים להגיד את זה. מייקל, מג'יק, לברון וסטפן".

כספי ממשיך: "הטיפוסים השתנו מאוד ב-10 השנים שלי, לכיוון מאוד חיובי. יש מעט מאוד טיפוסים בעייתים שמנצלים את הצעירים. בוגי קאזינס הוא לב ענק. הוא דורש מהצעירים הרבה. אין הרבה כמוהו. הארדן הוא העובד קשה הכי "משוגע" מבחינה טובה שראיתי בליגה. חולה. נגיד יש אימון, והמאמן נותן הפסקת מים, הוא לא נותן לאף אחד לשבת. הוא חולה נפש באיך שהוא עובד".

לצד ההתבגרות, כספי עובר בשנים האחרונות גם תהליך של התקרבות לדת. הוא עדיין לא שומר שבת, אבל כשרות כן, והוא גאה בכך: "זה משהו שהתחברתי אליו ברמה האישית. פסיכולוג הספורט שלי הוא גם הרב שלי. עודד קרבצ'יק. נכנסו לעומק של עניין הערך העצמי, פרספקטיבה של מערכות, זוגיות. נפצעתי בסן פרנסיסקו, וזה היה שנה בערך אחרי שהתחלנו לעבוד... כתבתי משהו כמו "מודה אני" כל בוקר על מה שיש לי בחיים. פתאום אתה שם דברים בפרספקטיבה. בואנ'ה, ברוך השם אשתי בריאה ויש לי ילדה קטנה בת שנה. המשפחה שלנו תמכה בי ובאשתי לאורך כל הדרך היום ביחד. אני תשע שנים ב-NBA. מי חלם על זה בכלל? ברוך השם עשיתי כסף, הכרתי אנשים. אתה משחק כדורסל ואתה חושב שזה כל החיים שלך. יש עוד דברים בחיים וברוך השם דברים טובים".

"צריך לכבד אנשים שהחליטו להתחתן או לקחת קיץ חופש"
"אני מאוד מאמין", הוא ממשיך, "אני אוהב הרבה דברים בדת. יש המון עומק. יש הרבה חוסר הבנה לגבי התחום. לי זה פתח אופקים ועשה חיים הרבה יותר מאושרים. אם אחזור ואשמור שבת? כרגע לא נראה לי. לא יודע. זה איזן אותי מבחינה עצמית. זה נתן לי שקט נפשי. בשלושת החודשים האחרונים קראתי יותר ממה שקראתי כל ימי חיי. זה הוסיף לי המון לחיים. אף פעם לא הפחיד אותי לשמור שבת. מצאתי משהו שהוא מאוד אמיתי".

חלק גדול מה"מודה אני" של כספי שייך למשפחה שלו. אחיו, איתן, לדוגמא, גר איתו במשך שלוש שנים בארה"ב: "הוא אמר לחברה שלו, אשתו לעתיד, שהוא עוזב עם אחיו לשנה-שנתיים, לגור איתו ולעזור לו להתאקלם בארה"ב. זו משפחה אמיתית. הוא דאג לאוכל, הלך למשחקים. אי אפשר לגמול לו על זה".

למרות שהוא פורץ דרך ומודל לחיקוי, כספי נמנע מלהביע דעה בנושאים שנויים במחלוקת, והוא לא מתכוון להשתנות: "אם אתה לוקח צד, אז 50 אחוז שונא אותך. לא תרוויח לעולם. אני מרגיש טוב עם האהבה היום, משני הצדדים. לאנשים לא באמת אכפת מה אתה אומר. צריך לנצל את הפלטפורמה למקומות אחרים. כוכבי הוליווד שמדברים, נגד או בעד, תן להם לעשות את העבודה שלהם ולהישאר שם".

נושא אחד בו הוא לא מפחד להביע דעה הוא השימוש בקנאביס. כספי אף נכנס כשותף עסקי בכמה מיזמים בנושא: "זה עניין של זמן שהחוקים ישתנו. מבחינה רפואית, אין ספק שצריך להרשות את זה. נדהמתי מהפוטנציאל העסקי, אבל לא פחות מהפוטנציאל הרפואי. יש פה משהו אמיתי ויוצא דופן. אני מאמין בזה מאוד".

כספי עוד מעט בן 31, רוב הקריירה שלו כבר מאחוריו וישראל מחכה לנציג משמעותי נוסף בליגה הטובה בעולם. אולי דני אבדיה? כספי: "הוא צעיר, יש לו הרבה מה לעבוד. הליגה עוברת למקום מאוד טוב, בטח למשחק שלו. בטח שהוא יכול להיות שם. דונצ'יץ' הוא משהו מיוחד. לא ציפיתי לכזו עונת רוקי. אם יש לו הזדמנות ללכת ל-NBA, בטח בבחירה גבוהה, לארוז ולעבור".

אבדיה אמור להיות השחקן המוביל של הנבחרת, אבל לא ברור אם ייצא לו לשחק לצד כספי, שנעדר מהקמפיין האחרון. הנושא ההיעדרות מהמדים הלאומיים שוב צף בעקבות ההחלטה של מואנס דאבור לוותר על משחקים לטובת החתונה שלו: "נבחרת צריכה להיות תמיד מעל הכל. יש דברים בקריירה של ספורטאי שחשובים לא פחות. צריך לכבד אנשים שהחליטו להתחתן או לקחת קיץ חופש".

"היו לנו כמה שנים פחות טובות מבחינת כישרונות", מסכם כספי לגבי הכדורסל הישראלי, והחוק הרוסי, "יש לנו כמה חבר'ה צעירים מאוד מוכשרים שיכולים להוביל את הנבחרת למקומות טובים. יש לנו הרבה לאן להתקדם. אני איש שוק חופשי. צריכה להיות הגבלה על זרים, אבל לעמוד ולהתחרות".