"אשחק אתכם, ואז אביא את המכה". כך פפאס נחת בי-ם

תוך שעות, הפועל ירושלים עברה ממצב של הלם כאשר הבינה את מצבו של קריימר, ועד החתמה מפתיעה של וטרן יורוליג רגע לפני הדדליין. ״הולך למוניטור״ על הסיפור שמאחורי

רועי כהן
רועי כהן  24.09.20 - 15:04
תחילת כתבה

לא ברור מה יקרה להפועל ירושלים כשתגיע סוף סוף לאתונה למשחקי הפיינל 8. בקצב של השינויים במדיניות הישראלית לגבי סגר כללי, אף אחד גם לא מבטיח להם שהם בכלל יגיעו לאתונה. אבל מה שעבר על ראשי המועדון ביממה האחרונה, עם כל פרשת קריימר-פפאס, יכול לקבל פרק נפרד ומיוחד בספר העתידי שהם אולי יכתבו על עלילות הקורונה של הקבוצה.

משקל עודף, ולא של המזוודות
שום דבר לא הכין את ירושלים למה שקרה עם קריימר. כל מי שמכיר או עבד עם הגארד האמריקני, יספר שבכל מה שקשור למוסר העבודה, שמירה על הגוף וחריצות - קריימר זה פסל החרות. ירושלים כמובן בדקה ושאלה עוד בשלב השיחות מה מצבו הפיזי והבהירה לו שלמרות הפציעות והעובדה שלא שיחק חודשים רבים - היא תצטרך אותו ברמה ראויה לפיינל 8. קריימר מצידו הבטיח שהוא בכושר טוב, מרגיש טוב, ומוכן לצאת איתם למלחמה.

אלא שמייד כשקריימר יצא אל אולם מקבלי הפנים בנתב״ג, בירושלים הבינו שהם בבעיה. השחקן החדש שלהם הגיע עם עודף משקל, ולא מדובר על המזוודות. כאן חשוב להדגיש: זה לא שקריימר הגיע שמן, או במצב פיזי שלא מאפשר תחילת עבודה. מדובר בעודף משקל די נורמלי לשחקן שחוזר מפגרה, ובקילוגרמים עודפים שבזמן הכנה אידיאלי של לפחות כמה שבועות הם גם היו יורדים במהירות. הבעיה היא שלירושלים אין כמה שבועות, בקושי כמה ימים, כדי להכניס שחקן לעסק, ללמד אותו את המערכת, תרגילים, פילוסופיית משחק - לא כל שכן להחיל עליו דיאטת כסאח של ימים אחדים.

בקבוצה הסבירו לקריימר שלתת לו לשחק במצבו, ועוד באינטנסיביות של משחקים על תואר, עלול לסכן אותו ברמה הפיזית. לפיכך החליטו להקפיא מיידית את החוזה עם קריימר, ולנסות לשבור את הראש ולמצוא - שוב - מחליף למחליף. הקבוצה עדיין לא סגרה לחלוטין את הדלת בפני קריימר, שכן הוא חתום עד סוף העונה, אך בבירה נוטים לסיים את הפיינל 8 ולהמתין לחזרתו של בראון, שצפוי להיעדר לתקופה שבין חודש וחצי לחודשיים.

״החוצפן״ יביא גביע?
ברגע שהתקבלה ההחלטה שקריימר לא ישחק עם הקבוצה באתונה, כל המערכת נכנסה לסחרור. מועד סגירת הרישום לפיינל 8 הסתיים אתמול (רביעי) בחצות, ובירושלים ידעו שהם חייבים פתרון, כאן ועכשיו. שמו של ניקוס פפאס לא עלה משום מקום. המועמדות שלו כבר עלתה בהקשר של ירושלים בנקודות זמן שונות בשנה האחרונה, ובקבוצה שמרו על קשר איתו ועם אנשיו. אחרי הסיכום עצמו ירושלים עוד היתה צריכה לפתור ביורוקרטיות של ניירת ואישורים, וכך קרה שבאחד ממהלכי הבזק המרשימים ביותר, ירושלים החתימה גארד בכיר שבילה ב-7 שנים האחרונות ביורוליג בתוך כמה שעות בלבד, ועם עוד כמה שעות ״ספייר״ עד הדדליין של חצות.

לירושלים היה ברור כי כל שחקן שיבוא, זה יהיה בחוזה למשחקי הפיינל 8 בלבד - דרישה שכמעט אוטומטית מורידה מהפרק את רוב השחקנים שהיו יכולים להגיע לסיטואציה כזו. לפפאס זה דווקא התאים מאוד: אירוע קצר, מרוכז, במדינת הבית שלו, והזדמנות להראות לכל היורוליג מה הם פספסו. ״אני בא לשחק אתכם, ואחרי אני אעשה את המכה״, אמר לאנשי ירושלים, ספק בצחוק ספק ברצינות.

כעת בקבוצה עושים מאמץ גדול להנחית את פפאס בישראל עוד לפני סוף השבוע. בקבוצה מקווים להוציא כמה שיותר אימונים שלו יחד עם הקבוצה כדי להגיע במצב סביר לאתונה. אם לא תימצא טיסה, פפאס יחבור לקבוצה רק באתונה, לשם הקבוצה תצא לפני יום הכיפורים.

מי שמכיר את פפאס יודע שמדובר ב״טיפוס״. הוא די שחצן, מאוד בטוח בעצמו, אחד שעשה קריירה שלמה מתכונה ״ישראלית״ כמו חוצפה חיובית. ככה הוא גם משחק. לסיטואציה שנוצרה עבורו ועבור ירושלים, אולי זה בדיוק מה ששני הצדדים צריכים: גארד חוצפן שלא בא לדפוק חשבון לאף אחד, ינסה להביא לאדומים גביע אירופי ולסיים את הרומן הקטן עם חוזה גדול.