הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

"אי אפשר לייפות": בירושלים שוקלים סדרת זעזועים

אורן עמיאל על הקריאות להתפטר אחרי ההפסד למנרסה: ״זה כואב בלב, הקבוצה של האוהדים לפני שהיא שלי״. ביקורת על הספסול של קילפטריק: ״תזמון רע לסדרת חינוך״

רועי כהן
רועי כהן  14.10.21 - 06:45

כדורסל מתסכל, קשה לצפייה, ברמה נמוכה ולקינוח - עוד ערב עגום אתמול (רביעי), שהסתיים בהפסד שני ברציפות להפועל ירושלים בליגת האלופות, הפעם 73:68 למנרסה. הסיכויים למקום הראשון או השני בבית הופך לנמוך מאוד, כבר בשלב הזה.

שריקות הבוז שנשמעו בארנה עם סיום המשחק רק התעצמו כשהמאמן אורן עמיאל ירד אל חדר ההלבשה, בתוספת קריאות למאמן להתפטר מתפקידו. "אני יכול להבין אותם", אמר עמיאל, ״הקבוצה היא שלהם לפני שהיא שלי, וזה כואב בלב. אני מקבל הכל באהבה והבנה עם כל הקושי, זה לא נעים, אנחנו בני אדם בסוף״.

באשר לפוזשן האחרון, שבו ירושלים לא הצליחה לייצר זריקה, אמר: ״לא בהכרח אדם אריאל היה צריך לקחת את הכדור, יכול להיות שמישהו אחר היה צריך, אבל הטעות הייתה בביצוע של התרגיל. היה צריך להיות ביצוע מסוים, וזה לא קרה. בסוף האחריות היא שלי, אני לעולם לא אפיל על השחקנים".

הנדוניה שנכשלה
ברקע הדברים הללו, בירושלים לקחו קשה מאוד את ההפסד, ובעיקר את ההופעה הכללית, ושוקלים כעת לבצע סדרת זעזועים. על הפרק: חיפוש אחר שחקן לעמדה מס' 5, פתרון לעמדת הרכז, וגם עתידו של עמיאל לא מובטח, במיוחד אם הקבוצה לא תצליח להעפיל לשלב שמינית הגמר.

קשה להתחיל לפרוט את הבעיות המבניות הקשות בסגל של הפועל ירושלים. ואם בכל זאת ננסה - מדובר בקבוצה ללא רכז וללא סנטר, ובאמצע הרבה שחקנים שלא יכולים למלא את אותם תפקידים קריטיים. כך למשל עמית גרשון, שעשה כמיטב יכולתו להוביל את הכדור ולנסות לרכז את המשחק - אבל זה פשוט לא הלך. אגב, גרשון הוא קלעי טבעי ובגלל שהיה צריך להתפנות לניהול המשחק זרק רק פעם אחת מחוץ לקשת - וקלע.

מי שאמור להיות הרכז הבכיר, רטין אובהסואן, פשוט נעלם בשני המשחקים של ירושלים באירופה. הוא היה ההחתמה הראשונה, הוא הנדוניה שעמיאל לקח מנימבורק - והוא זה שקורס כבר בתחילת העונה, כולל איירבול מביך מהקו ברבע הרביעי. עמיאל אמר: "אנחנו צריכים לשחק יותר נכון במצבים האלה, כשהוא לא על המגרש, למרות שגם איתו התקשינו. אני דווקא חושב שכשהוא לא שיחק היום ספציפית, ג'יילן ביצע יותר טוב והצלחנו לחזור".

אין קצב, אין משחק פנים
בעמדה מס' 5, כבר עכשיו ברור לכולם שת'ון מייקר הוא לא סנטר. התוצאה: אין מאסה שנותנת גוף, אין מטרה בצבע בהתקפה, אין שחקן ציר שיכול למשוך אליו שמירות כפולות ולפנות את הקלעים לזריקות. מה כן יש? הרבה אלתורים, הרבה בלבול ומעט מאוד פתרונות. עמיאל הודה: ״קשה לנו כרגע ואנחנו מנסים למצוא פתרונות, אני מבין שזה לא נראה טוב, גם ברמה המקצועית. אני צריך להתמודד עם הדברים באומץ ולא לספר סיפורים".

בתחילת העונה עמיאל הבטיח קבוצה שמשחקת באינטנסיביות גבוהה ומספקת כמות פוזשנים רצחנית ומאופיינת בקלעים משובחים. אתמול קיבלנו את ההיפך הגמור: משחק איטי ומייסר, התקפה חסרת פואנטה ויכולת קליעה מזעזעת של 18% מעבר לקשת. אפילו 22 ריבאונדים בהתקפה וניצחון מוחץ של 55:41 בריבאונד לא תורגם לנקודות. "הרבה ריבאונדים היו באוויר כי החטאנו הרבה, יש קשר בין הדברים״, אמר עמיאל, ״אנחנו רוצים לשחק בקצב גבוה יותר, זו המטרה, ואנחנו חווים קשיים עם זה כרגע. אין מה לייפות את זה, זה המצב. אין מה לתרץ, זו האמת ונצטרך להתמודד איתה ולראות איך נפתור את זה״.

קילפטריק: ״זה מה שהמאמן החליט, תשאלו אותו״
בתוך כל הכאוס, עמיאל מצא לנכון לערוך סדרת חינוך לשחקן הכי מנוסה שלו, שון קילפטריק ולספסל אותו מתחילת הרבע השלישי עד סוף המשחק, וזאת למרות שאף שחקן פרט לג'יילן אדאמס (הנהדר) לא הצליח להוציא אל הפועל. ההחלטה הזאת גררה ביקורת בתוך הקבוצה, ואחד השחקנים הסכים לומר לנו בסיום: ״ג׳יילן נפל מהרגליים והיינו זקוקים לשון (קילפטריק) בדקות האלו, אבל כך המאמן החליט. אני חושב שאם הוא רצה להעביר לו מסר מסוים, היה אפשר לבחור תזמון טוב יותר״.

"מתוך רצון לכבד את כולם, אני לא אפרט מה הוביל להחלטה הזאת", אמר עמיאל בסיום״, יש דברים שאני מעדיף לשמור אצלנו כמובן בשביל לכבד את השחקנים, אבל בסוף הלכתי עם מי שחשבתי שיחזיר אותנו למשחק וייתן לנו סיכוי לנצח. רציתי לתמוך בהם". קילפטריק אמר: "זה מה שהמאמן החליט, אני לא יודע למה לא שיחקתי, אתם צריכים לשאול אותו. בוודאי שאני מרגיש שיכולתי לעזור, אני תמיד מרגיש שאני יכול לתרום בכל רגע נתון, אבל זה מה שהמאמן החליט ואני לא יכול להתעכב על זה. לא דיברנו על זה, העדפתי לוודא שלחברים שלי לקבוצה יש את המנטליות הנכונה להתרומם ממה שקרה".

אדאמס, נקודת האור היחידה, סיכם: "עשינו טעויות מנטליות בשלב מוקדם של המשחק שעלו לנו ביוקר בסיום, נצטרך לחזור למסלול. כשבאתי לשחק בקבוצה הזאת ידעתי שכל משחק יהיה קשה. היום החטאנו הרבה זריקות פנויות. הצלחתי להגיע לסל ולהוציא כדורים לשחקנים פנויים, אבל הם החטיאו, אין ברירה אלא לחיות עם זה".