הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

ההברקה: מאחורי הפריחה של ג'יילן אדאמס בהפועל ירושלים

הוא מוליך את הקלעים, עומד מאחורי שליש מייצור הנקודות, ואחראי על נתון סטטיסטי חריג במיוחד. ״הולך למוניטור״ על האיש ש״י-ם צריכה להנות ממנו כל עוד הוא כאן״. וגם: הסיפור סביב החתמתו

רועי כהן
רועי כהן  25.01.22 - 16:04

הרבה דובר על השינוי שהפועל ירושלים עברה, מקבוצה מפורקת לכזו שאף יריבה כבר לא רוצה לפגוש בליגת האלופות. הרבה נכתב על המהפך של יותם הלפרין, המהלכים המבריקים שהנחיתו בארנה את סולימן בריימו ונועם דוברת, על קפיצת המדרגה של אדם אריאל ועל הדומיננטיות של רטין אובהסואן.

אבל בשקט בשקט, דווקא ג׳יילן אדאמס הולך ומתגלה כאחת הגניבות היותר מרשימות שראינו בשנים האחרונות, והוא חתום על המהפך שירושלים עברה לא פחות מכל התהליכים המוזכרים הנ״ל.

הגארד בן ה-26 מעמיד בליגת האלופות ממוצעים מפלצתיים. הוא מוליך את קלעי ירושלים עם 17.4 נקודות, מפציץ מחוץ לקשת ב-47.4%, ובעיקר נמצא שם בכל פעם שירושלים זקוקה לנקודות, ובמיוחד במאני טיים, וכל זה ב-23 דקות בלבד.

אדאמס ממלא בשלמות את תפקיד הגארד המוביל ב״סקנד יוניט״ מהספסל, זה שנותן תפוקה התקפית מיידית ובדרך כלל נשאר בדקות הסיום על הפרקט. לא במקרה הוא מוביל גם את מדד ה-Usage שבודק כמה קבוצה ״משתמשת״ בכל שחקן, עם 30%. בעברית פשוטה, זה אומר שאדאמס אחראי על כשליש מייצור הנקודות של ירושלים.

אורן עמיאל אמנם לא הצליח בירושלים, אבל הנדוניה החשובה ביותר שהוריש היה אדאמס. אולי זה לא מקרי שהחתמתו של אדאמס, שלא נעשתה תחת לחץ כמו במקרים של מייקר, בנט וקילפטריק, נחשבת למוצלחת ביותר יחד עם רטין אובהסואן.

הקבוצה חיפשה קומבו גארד, ובמסגרת החיפושים עלה שמו של אדאמס. הממליץ היה ראיין פאנון, מאמן הפיתוח לשעבר בירושלים, שהיום משמש כמאמנה של קבוצת הפיתוח של ניו אורלינס בג'י ליג. פאנון אימן את אדאמס והבטיח לאנשי ירושלים: "קחו אותו ולא תצטערו". בבירה קצת חששו מהעובדה שאדאמס עדיין צעיר וללא ניסיון משמעותי באירופה, אך החליטו ללכת עם המלצתו של פאנון.

״הדבר הכי מפחיד אצלו זה שאתה לא יודע מאיפה הוא יבוא עליך״, מנתח אחד המאמנים בליגה, ״תיתן לו מטר והוא יתפור אותך עם השלשה. תשמור אותו צמוד והוא יעבור אותך בקלות עם הצעד הראשון שלו. תחליף עליו שומר בחסימה והוא ייקח את הגבוה לטיול. תסגור לו את הצבע והוא ימצא דרך לקלוע עם פייד אוואיי ג׳אמפר. הוא כל כך מגוון, כל כך מוכשר, שזה באמת שחקן שמגיע לכאן רק פעם בכמה שנים. אני מקווה עבור ירושלים שיצליחו להנות ממנו כל עוד הוא כאן, כי אם הוא ימשיך ביכולת הזאת זה ייגמר או ביורוליג או ב-NBA״.

מעל השבחים והסטטיסטיקה היבשה, בולט נתון אחד חריג במיוחד. היינו צריכים לבדוק אותו שוב ושוב, כולל ריענון של הדפדפן כדי לוודא שאין באג במערכת המתקדמת של Instat, אבל תמיד חזרנו לאותה נקודה: אחוזי ההצלחה של ג׳יילן אדאמס בזריקות פנויות (Uncontested shots) עומד על 100%. קראתם נכון, מאה אחוזי הצלחה. ב-7 משחקים בליגת האלופות העונה היו לו 12 זריקות כאלה, כולן מצאו את הדרך לטבעת.

גם הערב, ירושלים תצטרך את אדאמס במיטבו כדי להבטיח את המקום בטופ 16 ולהימנע ממשחק שלישי בארנה, שבו הלחץ עלול לשתק. אם לשפוט על פי מקרי העבר, אדאמס דווקא פורח תחת הלחץ, אבל גם הוא רוצה לגמור את הסיפור כבר הערב. למשחק הזה הוא עולה אחרי שהתאושש מנקע בקרסול ואחרי שהחלים מקורונה, ובאימון המסכם אמר: ״אני מרגיש הרבה יותר טוב. הצוות עשה עבודה נהדרת והכין אותי למשחק ואני מוכן. אנחנו באים עם הרבה אנרגיות וכבר מחכים לחזור לשחק אחרי יותר משבוע בלי פעילות. אין לי ספק שיהיה משחק שונה, הם יבואו רעבים ומשחקים על החיים שלהם ולכן נהיה חייבים לענות עם הרבה אנרגיות״.