הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

עושים סדר: תמונת המצב בבית"ר ירושלים

השחקנים שכבר שוחררו, התכניות המקצועיות, הסיכוי שהמועדון אכן יירכש, החובות הגדולים איתם הוא מתמודד, הסיכוי להגיע לפירוק ושאלת המאמן. כל מה שצריך לדעת על הסיטואציה במועדון מהבירה

תומר לוי
תומר לוי  26.01.22 - 21:59

בית"ר ירושלים נמצאת באחת התקופות הקשות בתולדותיה. כשהיא במשבר מקצועי עצום, אך חמור מזה, משבר כלכלי גדול, במועדון החלו בימים האחרונים במהלך של שחרור שחקנים בצורה חד צדדית. הקבוצה מהבירה מספקת חדשות בקצב של ליגה שלמה, ולכל מי שמתקשה לעקוב, כתבנו תומר לוי עושה לכם סדר בלאגן, ועונה על מספר שאלות שיסבירו בדיוק מה קורה כרגע במועדון.

מה מצב הסגל בבית"ר נכון לעכשיו?
"כרגע למעט שלושת הזרים שקיבלו הודעת פיטורים (מרקו יאנקוביץ', אדווין ג'אסי וקמסו מארה), לא צפויים לשחרר שחקנים נוספים. זה נכון שהודיעו גם לריצ'מונד בואצ'י וגם לג'וסואה מחייאס שהם עשויים לקבל מכתבי פיטורים, אבל בשלב הזה הם טרם קיבלו. צריך להגיד שכל השלושה ששוחררו הם פחות משמעותיים מבחינה מקצועית, וגם החזיקו בשכר יחסית גבוה. מבחינת הישראלים, לא מתכוננים שחקנים לעזוב, אבל מכוון והולכים לקצץ להם ב-25 אחוז, שחקן שיקבל הצעה גבוהה יותר, יהיה כמובן משוחרר. בלי קשר, ב"ש מתעניינת באביאל זרגרי, וגם שמו של ירדן שועה עלה. עד סוף חלון ההעברות הכל יכול להיות".

האם המהלך של שחרור השחקנים לא חושף את בית"ר לתביעות בעתיד?
"כמובן שזה חושף את בית"ר לתביעות מצד שחקנים. יש דוגמא כבר בעבר של אנטואן קונטה שתבע בפיפ"א את בית"ר על הפסקת חוזה חד צדדית וזכה ב-600 אלף יורו. שחקניןם ישראלים יכולים לתבוע דרך בוררות או בית דין לענייני עבודה, כמו במקרה דן איינבינדר שנמצא בהליך מול בית"ר".

למה בית"ר לא יכולה לשלם את המשכורות?
"הקבוצה הגיעה למצב של גירעון תקציבי שעומד כרגע על 10 מיליון שקל. סך הכל החובות עומדים על 25 מיליון שקל (חובות מהעונה שעברה, הגירעון התקציבי השנה וחובות עתידיים). הקופה ריקה, ולכן אין כסף לשלם כבר את המשכורות הקרובות של חודש ינואר".

האם יש סיכוי שנגיע למצב בו השחקנים מחליטים לשבות?
"מאחר ושחקני הקבוצה הכריזו על סכסוך עבודה דרך ההסתדרות, אתה לא יכול לשבות במשך 14 יום ברגע שהכרזת על סכסוך עבודה. נראה שנושא השביתה לא עומד על הפרק".

איפה בית"ר עומדת מבחינת מאמן?
"יוסי מזרחי, שמונה רק לפני חודש וחצי, החליט היום לעזוב את המועדון בעקבות מצבו הבריאותי ודרישת משפחתו. בבית"ר ידעו כי מזרחי, שהגיע אך ורק בגלל בקשה אישית של אלי אוחנה, יכול יהיה לעזוב ברגע שיחליט שהעסק לא מתאים לו וכך אכן קרה. כרגע המועמדים המובילים להחליפו הם מרקו בלבול ושרון מימר. גם שמו של אלי כהן ה'שריף' עלה בבית וגן".

איפה עומדת עסקת הרכישה של בית"ר?
"ההערכה היא שקבוצת הרכישה מארצות הברית, אמורה להגיש הצעה עד מחר. הם עובדים על נקודות בינם ובין בית"ר, ובמועדון יודעים שאמורה להגיע הצעה שאמורה להיות נמוכה מ-4 מיליון דולר. קיימת גם אפשרות שאחרי הגשת ההצעה והחתימה על הסכם ההבנות, שקבוצת הרכישה תזרים גם כסף, אפילו בתור הלוואה, על מנת לאפשר את התפעול ותשלום משכורות. בכל מקרה, גם אם קבוצת הרכישה תצא לדרך, השחקנים עדיין יהיו מחוייבים לקיצוץ של 25%. לגבי סטפן מלול, הוא  הפך למעשה ללא רלוונטי, כאשר בסוף השבוע הבינו בבית"ר שהוא לא מתכוון לשים אפילו מיליון דולר בחשבון נאמנות".

מה המשמעות של אי רכישת בית"ר עד סיום העונה?
"אם המועדון לא יימכר עד סיום העונה, בבית"ר מקווים שעמותת האוהדים שהוקמה, בה נמצאים בין היתר אבנר נתניהו, נדב שטראוכלר ומיקו ג'מאל, תצליח לגייס כסף שתעזור בניהול השוטף במהלך החודשים הקרובים. אנשי העסקים תומר כהן, אבירן כהן ואהרון ריינמן, כבר הבטיחו כי יעבירו מיידית 300 אלף ש"ח להצלת המועדון. עד כה גייסה העמותה כמיליון שקל. אם הקבוצה לא תמצא בעלים חדש וגם הכסף של העמותה לא יספיק, היא תיאלץ כמובן להיפרד משחקנים נוספים, ובראשם הזרים. היא תגיע למצב של פירוק, יופחתו ממאזנה תשע נקודות, ומבחינה מקצועית היא ככל הנראה תרד ליגה בסיום העונה".