הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

כוח חלוץ: היכרות עם פרנטזדי פיירו

יעיל, עוצמתי, נדיר שנפצע, מנצל את הפיזיות שלו ויתאים לצידו של דולב חזיזה - אך גם אחד שנוטה להתפס בנבדלים. צירופו המסתמן של חלוץ נבחרת האיטי למכבי חיפה מעיד הרבה על הכוונות של הירוקים לעונה הבאה. ניתוח

אבירן גרין
אבירן גרין  27.07.22 - 19:24

אחת ממטרות הקיץ הברורות של מכבי חיפה היא החתמת חלוץ והיא סוף סוף מצאה אחד כזה. אחרי ההודעה הרשמית על החתמתו של חלוץ גנגאן, עושים לכם היכרות קצרה עם מי שנחשב לאחד השחקנים המסקרנים בליגה הצרפתית השנייה.

פיירו הוא כמובן מלך השערים של גנגאן, שסיימה העונה במקום השישי בליגה הצרפתית השנייה. הוא מצא את הרשת 15 פעמים, רק אחת מהן הגיעה בפנדל ובסך הכולל הבקיע 29% מהשערים של גנגאן מה שמעיד על הדומיננטיות שלו והחשיבות עבורה. לאורך העונה, החלוץ מהאיטי שלח 75 בעיטות לשער, 37 מהן פגשו את המסגרת מה שמהווה יחס המרה מצוין של 49% - כמעט כל איום שני הולך למסגרת.

מתנשא לגובה של 1.94 מטרים ושוקל 93 ק"ג, הנוכחות של פיירו ברחבה היא כזו שממש לא פשוט להתמודד איתה ואכן מדובר בחלוץ 9 עוצמתי, כזה שמכבי חיפה בהחלטה זקוקה לו. מתוך 15 השערים שכבש בליגה, רק אחד הגיע מחוץ לרחבה, 18 מטרים מהשער יש לציין. לצד זה, הוא מאיים בצורה די מגוונת על השער כפי שניתן לראות בתרשים שלפניכם:

פיירו מתמצא נהדר ברחבה ומשתמש בכוח מתפרץ כדי לגבור על השומר שלו ולאיים על השער מעמדה נוחה. בווידאו הבא ניתן לראות כיצד הוא מאיץ בשניות ברגע שהכדור מורם מהאגף השמאלי, תופס את בלם ניור לא מוכן ומסיים בנגיעה.

עוד אחת מהמעלות של פיירו היא היכולת לשמור על הכדור תודות לשימוש נכון במימדי הגוף שלו. החלוץ העוצמתי בא טוב לידי ביטוי כשהוא מקבל את הכדור עם הגב לשער, מרחיק את השומר שלו מהכדור בעזרת הגוף ומסתובב עליו כדי לאיים. השער שלפניכם הוא דוגמה טובה לכך:

כמובן שישנן גם מגרעות. מדובר כאמור בחלוץ רחבה קלאסי כך שמחוצה לה הוא לא ממש בא לידי ביטוי. פיירו הוא לא בדיוק השחקן שישבור את קו ההגנה של היריבה בהתקפה עומדת ולראייה גם העובדה שנתפס העונה 33 פעמים בנבדל, מקום רביעי בכל הליגה הצרפתית. מלבד זאת, הגודל שלו בא לרעתו פעמים רבות במאבקים על הכדור וכך יצא שביצע העונה 57 עבירות, יותר מכל שחקן גנגאן בפער ניכר.

הפיזיות של פיירו התבטאה גם במגרשים אחרים. הוא גדל במסצ'וסטס, אליה עבר עם משפחתו מהאיטי, והצטיין בנעוריו כשחקן כדורסל. הוא נבחר ל-MVP של ליגת כדורסל התיכונים במסצ'וסטס, אך אחרי פציעה קשה ברצועה בחר להתמקד בכדורגל. פיירו אינו פציע, ולהוציא פציעת ברך אחת ב-2019/20 היה עמיד במיוחד בגנגאן. הוא שותף ב-34 מ-38 משחקים בעונה החולפת בליגה.

אז איפה זה פוגש את מכבי חיפה? בניגוד לירוקים, גנגאן שיחקה העונה במערך של 4-2-3-1 עם חלוץ תומך מתחת לפיירו (יאניק גומיס), אבל גם היא כמו האלופה קבוצה שאוהבת לשלוט בכדור כך שפיירו אמור להרגיש בנוח בסגנון המשחק של קבוצתו המיועדת. החלוץ מבצע פעמים רבות תנועה לכיוון האגף השמאלי בו הוא מקבל את הכדור ומבצע חיתוך ובעיטה עם רגל ימין החזקה שלו כמו בווידאו שלפניכם:

אז אם אנחנו כבר מדברים על האגף השמאלי, נעשה את ההקשר המתבקש לאחד השחקנים הקריטיים בהצלחה של חלוץ הרכש המיועד של מכבי חיפה: דולב חזיזה. השחקן השני ממנו פיירו קיבל הכי הרבה כדורים העונה הוא קשרה השמאלי של גנגאן, ז'רמי ליבולאן (72), שנחשב לאחד המגביהים הבולטים בליגה הצרפתית השנייה. טייטל דומה של קשר הירוקים, שניסה להעביר העונה 111 כדורי רוחב בליגת העל.

הדרך הטובה ביותר להזין את פיירו היא בכדורי רוחב והרמות, די ברור בהתחשב בגודל שלו והיתרונות שלו במאבקי אוויר, וגם דניאל סונדגרן ופייר קורנו יכולים להיות שחקני מפתח עבור החלוץ. יכולת ההרמה של השבדי והספרדי קיבלה זרקור במספר כתבות כאן באתר, וגם בגנגאן אחד משני השחקנים שבישלו לחלוץ הכי הרבה שערים (שלושה) הוא המגן הימני מקסים סיביס.

ולסיום, צירופו הצפוי מהווה הצצה למה שמכבי חיפה מחפשת ורוצה מהחלוץ שלה: התמצאות ברחבה, עוצמה והיכולת לסיים בנגיעה. במידה שפיירו יהנה מעונה טובה גם בליגת העל, יהיה מאוד קשה לעצור אותה בדרך לאליפות שלישית ברציפות.