מכבי תל אביב: רונן חנציס גורר השוואות לאבי נמני

הטיל לרשת של המאנשאפט, הפנטזיה של הפועל והמעבר מעורר המחלוקת ממכבי פ"ת לקריית שלום. הקשר ההתקפי חתם בקיץ ל-3 שנים בצהוב וסוחט מחמאות מהצד האדום של העיר: "יוביל את הכדורגל הישראלי בשנים הבאות". הדבר הבא - סיפורו של רונן חנציס

סהר דיין  09.05.20 - 17:30
תחילת כתבה

הבית הצהוב. דור מיכה ושרן ייני מסמלים את הדור הוותיק של שחקני הבית שהצליחו במכבי ת"א, וגם הגרסה הזו, כמו הפיפ"א בפלייסטיישן, קיבלה עדכון. יונתן כהן ודן גלזר הם הפרזנטורים שלה וכבר סיפקו קבלות עם אליפות היסטורית. בעונה שעברה ההילה של שחקני הבית חזרה למועדון ורונן חנציס בן ה-18 מסומן כאחד שימשיך את המורשת, לאחר שעבר ממכבי פ"ת בקיץ וחתם על חוזה ל-3 שנים בצהוב.

"פטריק ואן לייוון עקב אחרי רונן חנציס במשך 3 שנים. אנחנו עוקבים אחרי כל השחקנים המוכשרים בארץ ומכינים דו"חות על בסיס שבועי וחודשי. כשהייתה הזדמנות להביא אותו לקריית שלום - ניצלנו אותה. יש לו פוטנציאל גבוה מאוד להגיע לבוגרים של מכבי תל אביב", אמר מנהל מחלקת הנוער של הצהובים, גיא צוקרמן.

ההצגה בנבחרת וההשוואה לנמני
לחנציס 33 הופעות בנבחרות ישראל, ובדצמבר האחרון מול נבחרת גרמניה הגיע ה-משחק שלו בכחול לבן. הענקית האירופית הובילה 0:2 באצטדיון רמת גן ואז רונן התחיל לנגן על המגרש, רק שהוא עושה את זה בדרך שלו - עם שתי הרגליים. מספר 10 סובב ברגע של אומנות כדור חופשי ברגל ימין מ-25 מטר לחיבורים. זה לא הספיק לו ושתי דקות לסיום הוא הפעיל את השמאלית עם בעיטה חדה לפינה, שקבעה 2:2. אבל כדורגל משחקים 90 דקות ובסופם הגרמנים מנצחים (רק אלכס פרגוסון שבר את הסטיגמה) ובמקרה הזה בזכות פנדל בתוספת הזמן.

"הוא שחקן מאוד כישרוני ויש לו יכולות שאין להרבה שחקנים בארץ. טכניקה, בעיטה, הכל ברמה הכי גבוהה", סיפר מאמן הצהובים, אליעזר בן אהרון, על הקשר ששיחק ברוב העונה בכנף השמאלית. "מהירות התגובה שלו עם הכדור היא מדהימה. עם זאת, הוא צריך לזכור שעבודה קשה מנצחת כישרון. רונן צריך לשפר את העבודה הטקטית על המגרש ולתת מעצמו יותר. הוא התקדם מאוד בשנה שהוא איתנו והוא צריך לעבוד על זה כדי להגיע לטופ. כשהוא באחד על אחד, אין ליריב שלו סיכוי. כשהוא עושה הטעיות עם הגוף אני נזכר באבי נמני".

ובעוד הקשר ימשיך לחלום על קריירה כמו של 8 לב צהוב, גם בצד השני של העיר יודעים להעריך. "חנציס זה כישרון שגדל פה פעם באף פעם. רציתי אותו בהפועל ת"א ואם היה לי מספיק כסף, אני הייתי משלם עליו", שיבח מאמן קבוצת הנוער של הפועל אורי אוזן, "חבל שהוא לא הגיע לחודורוב. השאלה היא לא אם הוא יפרוץ, אלא מתי". אז, לפני שלוש שנים המאמן הקפיץ ילד בן 15 וחצי מנערים ב' של מכבי פ"ת לנוער ומשם פשוט התאהב.

מהחוג בקיבוץ ניצנים עד למכבי ת"א
"סיומת כמו של חנציס לא רואים גם באירופה. היכולות האישיות שלו הן ברמה הגבוהה ביותר", המשיך מאמן היריבה העירונית ושחקן העבר: "יש לו הכל - בעיטה בשתי רגליים, טכניקה, עוצמה פיזית ומנטאלית. זה שחקן מיוחד שתמיד מסוכן ליד הרחבה. אני לא מבין איך הוא עדיין לא משחק בבוגרים. הוא בחור צנוע ואבא שלו מלווה אותו לכל מקום. לדעתי הוא יתפתח כשחקן מתחת לחלוץ - מספר 10, ויוביל את הכדורגל הישראלי בשנים הבאות".

הסיפור של חנציס והכדור מתחיל ביישוב ניר ישראל, ליד לאשקלון. כשהיה בן 8 חבר של אביו ראה את הילד משחק בחוג כדורגל בקיבוץ ניצנים וחזר למיכאל עם הצהרה: "אתה חייב לרשום אותו במסגרת מקצוענית". מגיל 9 עד 15, רונן שיחק במ.ס. אשדוד, הפועל ראשל"צ והפועל ת"א עד שהחל הרומן עם אופיר לוזון ומכבי פ"ת. בשלוש שנים וחצי במועדון הוא הבקיע 76 גולים וסומן על ידי המועדון שידוע בהשבחת כשרונות. אז איך הוא חמק למלאבסים מבין האצבעות?

בחיים צריכים לנצל הזדמנויות, והצהובים רק חיכו לרגע הנכון. מכבי ת"א ניצלה סעיף בחוזה של חנציס, שנכנס לתוקף בקיץ האחרון ורכשה אותו ב-260 אלף שקל. אחרי תקופה יפה, שהסתיימה עם אליפות הנוער, השחקן הודיע על עזיבה ויום למחרת הכסף עבר לחשבון של הלוזונים. ואז החלה המלחמה על היהלום בבית המשפט.

המכתב המפתיע והבוררות
"לא מעט קבוצות רצו את רונן, אבל מכבי ת"א היו הכי רציניים", אמר אביו מיכאל, "החוזה עם מכבי פ"ת הסתיים ולא הגענו לכדי חוזה חדש. באותה עת הגיעה הצעה ממכבי ת"א, שהוא המועדון הכי מפואר בישראל. לא ניתן היה לסרב לקבוצה כזאת וביצענו את המעבר. החזון והגישה שלהם מאוד הרשימו אותי. השחרור ממכבי פ"ת היה צריך להיות מיידי. הם ניסו למנוע את המעבר, אבל הבורר פסק לטובתנו", סיפר על ההליך המשפטי שארך כחודשיים, ודחה את פתיחת העונה של הקשר. "אני מכבד מאוד את מכבי פ"ת ואת אופיר לוזון בפרט ומודה לה, אבל לקחנו את ההחלטה הכי נכונה לקריירה של רונן".

השחקן עוד הגיע לאימון פתיחת העונה של הקבוצה הבוגרת ביולי, אך בבוקר למחרת חיכתה במשרדים של מכבי פ"ת הפתעה. מכתב מאביו של חנציס, שמודיע על עזיבה למכבי ת"א. "ההצעה הכספית של מכבי הייתה גבוהה יותר", אמר מנהל מחלקת הנוער של מכבי פ"ת, אופיר לוזון. "זה אכזב אותי וכאב לי כי היה לי קשר חריג ואישי עם המשפחה. הופתענו מהמעבר, אבל זה מאחורינו ואני מאחל לו בהצלחה. הוא כישרון גדול".

את עונת הבכורה בצהוב חנציס סיים עם 7 שערים ו-4 בישולים. כשהוא מתנשא לגובה של 1.85 ונחשב כשחקן עם שליטה "ברזילאית" בכדור, במכבי תל אביב יכולים לסמן "וי על כך ששמו את ידם על אחד השחקנים עם הפוטנציאל הכי גדול בארץ. מעקב של שנים ומאבק משפטי הנחיתו אותו בקריית שלום, שם בטוחים כי זה עניין של זמן עד שהוא יפרע שטרות על הבמה המרכזית - אצטדיון בלומפילד ביפו. אם הוא יספק עוד רגעי קסם כמו באותו ערב גשום בר"ג, השם חנציס יתגלגל בקרוב על הלשון של כל אוהד כדורגל ישראלי.