הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

מעל ל-80 מיליון ש"ח: ההכנסות שמכבי חיפה תוכל להבטיח באירופה

בין אם יעפילו לליגת האלופות או לליגה האירופית, הירוקים יוכלו להרוויח סכום עתק מקמפיין מוצלח באחד המפעלים של אופ"א. הכסף שייכנס מעלייה, ההכנסות מהישגים, השפעת הניקוד, הערך הכלכלי האדיר של סמי עופר ושאלת זכויות השידור. רגע לפני אפולון לימסול, עושים סדר

רועי ויינברג
רועי ויינברג  05.08.22 - 17:12

מכבי חיפה עומדת להתחיל את דרכה בשלב המוקדמות השלישי של ליגת האלופות מול אפולון לימסול. אם הירוקים יעברו את אלופת קפריסין הם יבטיחו לעצמם מקום בשלב הבתים של הליגה האירופית, לכל הפחות, ולא מעט כסף. כמה? צוללים לתוך המספרים.

 • צפו בתקציר: מכבי חיפה דרסה 0:4 את לימסול
 • "סיוט לילי בישראל": בקפריסין כאבו את התבוסה
 • "מתי אלופה נראתה כ"כ טוב בחודש אוגוסט?": חגיגה ברשתות בעקבות הקונצרט
 • ברק בכר: "הרבה זמן סמי עופר לא רעד ככה"
 • 9 למוחמד, 8.5 לחזיזה: הציונים של מכבי חיפה
 • לפני שנתחיל, ברשותכם, מספר נקודות מרכזיות:
  1. הסכומים השונים מבוססים על פרסומי אופ"א ודיווחים כאלה ואחרים. מדובר בהערכות בלבד בשלב זה.

  2. הקבוצה תרוויח כסף בין אם תהיה בליגה האירופית או בליגת האלופות. כדי להקל על הקריאה, בסוף כל חלק נכתוב את הסכום של ליגת האלופות בירוק ושל הליגה האירופית באדום.

  3. רוב הסכומים בכתבה ביורו. מועד העברת הכסף יושפע משער היורו (3.46 ש"ח בעת כתיבת שורות אלה), ולכן הסכומים בשקלים עשויים להיות שונים. בסכומי היורו עצמם לא אמור להיות שינוי.

  הכסף המובטח מהעלייה
  קבוצה שעולה לשלב הבתים של ליגת האלופות מקבלת 15.64 מיליון יורו מאופ"א. אם קבוצה מודחת מפלייאוף האלופות ומגיעה לשלב הבתים של הליגה האירופית, אז היא מקבלת 8.63 מיליון (5 מיליון על ההגעה לפלייאוף האלופות, 3.63 על ההשתתפות בבתים באירופית).

  מועד התשלומים עצמו משמעותי בהתחשב בחלון ההעברות. קבוצה שתעלה לאלופות תקבל תשלום מוקדם של 14.8 מיליון יורו במקדמה מאופ"א, בעוד במקרה של האירופית תהיה מקדמה של 3.4 מיליון יורו. חיפה, במקרה האופטימי, יכולה לקבל 51 מיליון שקל ביום אחד.

  לשם השוואה, כל הסגל של מכבי חיפה שווה 19.53 מיליון יורו לפי "Transfermarkt". יש רק שתי קבוצות בליגת העל ששוות יותר מ-15.64 מיליון (חיפה ומכבי ת"א), בעוד יש חמש השוות יותר מ-8.63 (חיפה, מכבי ת"א, הפועל ב"ש, מכבי נתניה ומ.ס אשדוד לה צעירים רבים).

  ליגת האלופות: 15.64 מיליון יורו.

  הליגה האירופית: 8.63 מיליון יורו.

  הישגים
  כל ניצחון באלופות מעניק למנצחת 2.8 מיליון יורו, כל תיקו מעניק לה 930 אלף יורו. במקרה של הליגה האירופית, ניצחון שווה 630 אלף יורו ותיקו שווה 210 אלף יורו.

  הסכום יגדל ככל שיהיו יותר נקודות, כמובן. כבר ראינו קבוצות ישראליות מסיימות קמפיינים באלופות ללא נקודות או עם נקודה אחת ותלוי בהגרלה, כך שכאן אין סכום מובטח כלל.

  אם חיפה תעלה לליגת האלופות ותסיים את הבית במקום השלישי היא תקבל חצי מיליון יורו מאופ"א על השתתפות בשלב הנוק-אאוט של הקונפרנס ליג.

  אם חיפה תדהים ותעלה לשמינית הגמר בליגת האלופות, במה שאולי יהיה ההישג הגדול ביותר של הכדורגל הישראלי מאז ומעולם, היא תקבל 9.6 מיליון יורו. תרחיש זה, לצערם של האוהדים הירוקים ואולי של כל חובבי הכדורגל הישראלי, קלוש ביותר.

  לעומת זאת, מצב בו חיפה מסיימת במקום השלישי בבתים באירופית ונושרת לסיבוב הנוק-אאוט הראשון של הקונפרנס ליג יותר ריאלי (בדומה לפ.ס.וו איינדהובן בשנה שעברה). במקרה כזה היא תקבל 300 אלף יורו.

  ניקוד המועדון
  כאן זה מתחיל להיות מסובך. אופ"א מחלקת למועדונים שמשתתפים בשלב הבתים כסף לפי הדירוג שלהם באירופה, כך שהמועדונים החזקים והוותיקים יותר מקבלים יותר כסף (ליברפול או ריאל מדריד למשל, בהתבסס על הצלחות העבר), בעוד מועדונים חסרי ניסיון אירופי מקבלים גם הם כסף, אבל פחות.

  הדירוג נעשה ממקום 1 עד ל-32, בהתבסס על הרקורד באירופה. תמונת האלופות והאירופית לא הושלמה, כמובן, אבל אנחנו כבר יודעים על מועדונים רבים שהבטיחו עלייה. מכבי חיפה נמצאת במקום ה-169 באירופה עם שבע נקודות. הדירוג כולל את העשור האחרון, בו הם היו פעם אחת בשלב הבתים של הליגה האירופית (2013/14) ופעם אחת בשלב הבתים של הקונפרנס ליג (2021/22).

  הירוקים עם כמות נקודות נמוכה יותר מכל קבוצה אחרת שהבטיחה עלייה לאלופות. רוב הסיכויים הם שהם יהיו במקום ה-32 ברשימה, אלא אם אוניון סן-ז'ילואז הבלגית, פיוניק הארמנית או טרבזונספור הטורקית יעלו. אם שלושתן יעלו לבתים וכך גם חיפה, אז הירוקים יהיו במקום ה-29 בדירוג המועדונים של אופ"א, אך הסיכוי לכך לא גבוה.

  לכן מכבי חיפה תרוויח 1.137 מיליון יורו נוספים אם תהיה בליגת האלופות. כשהסכום יכול להגיע עד ל-4.45 מיליון.

  המקרה של הליגה האירופית מורכב יותר. באירופית יש כבר 12 קבוצות עם ניקוד גבוה יותר מחיפה, והמצב תלוי גם במפסידות מליגת האלופות והפלייאוף של הליגה האירופית עצמו (בו חיפה תשחק רק אם תקרה סנסציה יוצאת דופן והיא תאבד את יתרון ה-4:0). המקום האחרון בפלייאוף האירופית מקבל 132 אלף יורו, בעוד הסכום יכול לגדול עד ל-2.64 מיליון (למקום ה-13, התרחיש הקיצוני ביותר שאינו ריאלי). לאחר שנדע מה המצב לקראת הפלייאוף תהיה אפשרות לחשב סכום מדויק, כרגע מדובר בשיעור בלבד.

  אם תעלה לאלופות: 1.137 מיליון מובטחים, יכול לעלות ל-4.45 מיליון.

  אם תעלה לאירופית: 132 אלף יורו, יכול לגדול עד ל-2.64 מיליון.

  כרטיסים
  חיפה כבר הבטיחה שלב בתים אירופי. מעבר למשחק מול לימסול יהיו לה עוד 4 משחקי בית במסגרת אירופית העונה, אחד בפלייאוף (של האלופות או האירופית) ו-3 נוספים בבתים של הקונפרנס, האלופות או האירופית.

  הירוקים יכולים להרוויח סכום משמעותי, שעשוי להגיע גם ל-20 מיליון ש"ח מהכרטיסים עצמם ומכל הרווחים סביב אצטדיון סמי עופר ביום המשחק. בעונה החולפת, 2021/22, אופ"א דרשה ש-5% מהכרטיסים יגיעו לאוהדי חוץ בליגת האלופות. בהתחשב בכך שיש 30,780 באצטדיון סמי עופר, זה אומר שכ-29,000 מושבים יהיו זמינים לאוהדים הירוקים.

  טרם ברור מה יהיה מחיר הכרטיסים למשחקים בשלב הבתים באירופה, בהתחשב בכך שזהות המפעל עצמו לא ידועה, אך ניתן להניח שיהיה מדובר בסולד-אאוט בכל משחק בית של חיפה מעכשיו עד לסיום המסע האירופי.

  הירוקים צפויים למכור כ-116 אלף כרטיסים במצטבר לארבעת משחקים אלה. הרווחים יכולים להגיע לסכום של כעשרים מיליון שקל, ואפילו למעלה מכך. הכל תלוי במחירי הכרטיסים עצמם.

  אם תעלה לאלופות: כ-20 מיליון ש"ח.

  אם תעלה לאירופית: כ-20 מיליון ש"ח.

  זכויות השידור
  ליגת האלופות, שתשודר גם השנה כאן בערוץ הספורט, היא אחד המוצרים המבוקשים באירופה. אופ"א תשלם השנה 300 מיליון יורו שיחולקו לפי הגודל השונה של השווקים, כך שישראל תקבל פחות ממדינות כמו אנגליה או גרמניה.

  החצי השני של הכסף יחולק בהתאם לכמות המשחקים. בהנחה הסבירה שחיפה תודח בשלב הבתים, היא תקבל כמות נמוכה מהקבוצות שמגיעות לשלב הנוק-אאוט. גם אם תסיים במקום השלישי באלופות או באירופית היא לא תושפע מכך.

  החלוקה הסופית תשתנה ממועדון למועדון. בליגה האירופית הסכום הכללי הוא 139.5 מיליון יורו, אבל בהתחשב בכך שמועדונים שנושרים מליגת האלופות מגיעים גם הם לאירופית הסכום נמוך יותר.

  הירוקים יקבלו סכום משמעותי שיכול להגיע גם לכ-10 מיליון יורו. כמה מובטח להם כרגע? לא ברור.

  סך הכל אם יעלו לאלופות: כ-80 מיליון ש"ח לפחות, הסכום עשוי להיות גבוה יותר בהתאם לזכויות השידור והנקודות.

  סך הכל אם יעלו לאירופית: כ-50 מיליון ש"ח לפחות. הסכום עשוי להיות גבוה יותר בהתאם לזכויות השידור והנקודות.